Film The Boy 2016

Horrory to jeden z chętniej oglądanych gatunków filmowych – fabuła jest tu w dużej mierze oparta na fikcji, czasami tylko posiłkuje się faktami.

The Boy- horror

Miłośnicy horrorów mogą wybierać spośród filmów o wampirach, demonach czy zagubionych duchach, które wniknęły w jakiś przedmiot, osobę lub zwierzę.

Film The Boy z roku 2016 to gratka dla znawców gatunku – panuje w nim atmosfera niedopowiedzenia, aura tajemniczości, a także lekko wyczuwalne zaniepokojenie, spowodowane klimatem domostwa.
Fabuła wydaje się nieskomplikowana – młoda Amerykanka, uciekając przed przeszłością do Anglii, zatrudnia się jako opiekunka do dziecka w rodzinie państwa Heelshire. Jej podopiecznym ma zostać ośmioletni syn gospodarzy – Brahms, którym Greta (Lauren Cohan) ma się opiekować przez kilka miesięcy.
Wkroczenie Grety do domu powoduje uruchomienie kolejno następujących po sobie niepokojących przypadków. Pierwszym z nich jest jej ogromne zaskoczenie – Brahms to tak naprawdę porcelanowa lalka, którą jej pracodawcy uważają za syna i tak go traktują. Dziewczyna początkowo wydaje się być rozbawiona sytuacją, jednak zauważywszy, że państwo Heelshire traktują sprawę bardzo poważnie, podejmuje ich grę.

Wkrótce małżonkowie wyjeżdżają, pozostawiając lalkę opiece niani, która postanawia zignorować pozostawiony jej harmonogram opieki nad Brahmsem i po prostu spokojnie poczekać na przyjazd pracodawców w umówionym terminie; jak się później okaże, zaniechanie obowiązków przez Gretę będzie miało bardzo poważne konsekwencje, których ona sama nie mogła przewidzieć.
Greta zaprzyjaźnia się z Malcolmem (Rupert Evans)– mężczyzną przywożącym zakupy do domu jej pracodawców, który na prośbę dziewczyny opowiada historię rodziny jej pracodawców. Okazuje się, że lalka zastąpiła prawdziwego syna Heelshire-ów, który zginął w wieku ośmiu lat w ogromnym pożarze domu. Od tamtej tragedii minęło wiele lat, lecz lalka nadal jest traktowana jak prawdziwe dziecko.

Minęło kilka dni, w ciągu których Greta wygodnie się rozgościła, lecz ani razu nie wypełniła punków z poleconego jej harmonogramu, gdy zaczęły się dziać niepokojące sytuacje — nagła głośna muzyka, głuchy telefon, zmiana miejsca pobytu lalki — to wszystko powoduje, że dziewczyna zaczyna zastanawiać się, czy oprócz niej w tym domu jest ktoś jeszcze.

Fabuła filmu jest dość mglista, ukazuje sytuacje bez retrospekcji – nie ma wytłumaczenia, dlaczego powstał pożar lub czemu państwo Heelshire postanowili tak nagle wyjechać, zostawiając ukochanego syna z obcą osobą – to wszystko do końca pozostaje tajemnicą.

Pomimo tych niedociągnięć, sam film ma swój klimat — już na wstępie niepokój wzbudza dom będący starą angielską budowlą — ogromną, ponurą z mrocznymi pomieszczeniami, a późniejsze sceny podbudowują napięcie. Końcówka filmu — mimo że przewidywalna — w gruncie rzeczy zaskakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *